Відтепер при державній реєстрації речових прав на нерухомість і здійсненні пов’язаних з цією реєстрацією або інших нотаріальних дій щодо земділянки нотаріус може користуватися Державним земельним кадастром (ДЗК). Відповідний закон днями підписав глава української держави, а вже сьогодні, 25 березня, документ набув чинності.

Доступ до бази надається в установленому Кабміном порядку. Держземкадастром може користуватися безпосередньо той нотаріус, який здійснює держреєстрацію прав на нерухомість або нотаріальну дію (крім посвідчення заповіту).

Що стосується предмета пошуку, то мова йде про відомості, що стосуються зареєстрованої землі. За результатами згаданого пошуку нотаріус за допомогою програмного забезпечення формує витяг з ДЗК про ділянку, який сам же підписує і завіряє своєю печаткою. Відповідно до закону, цей витяг залишається у справі приватного нотаріуса або державної нотаріальної контори.

Крім того, зміни передбачають, що держреєстрація похідного речового права на оформлену у власність до 1 січня 2013 року земділянку с/г призначення здійснюється одночасно з реєстрацією права власності на таку ділянку (крім випадків, коли право власності на цю землю вже зареєстровано в держреєстрі прав). Процедура відбувається на підставі заяви про держреєстрацію прав та їх обтяжень, наданої власником або набувачем відповідного похідного права, або уповноваженою ними особою.

Варто зазначити, що у прикінцевих положеннях уточнюється, що у Кабміна є три місяці (до кінця червня 2015 року) із дня набрання чинності законодавчими змінами, щоб забезпечити підключення нотаріусів до Державного земельного кадастру, а також привести нормативно-правові акти у відповідність з нововведеннями.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
25 Березень, 2015