Верховна Рада прийняла у першому читанні закон «Про внесення змін до Цивільного кодексу України (щодо права на зміну по батькові)», який чітко закріплює за громадянами право змінювати на власний розсуд своє по батькові.

Як зазначали автори документу у пояснювальній записці, прийняття закону зумовлене необхідністю виконання рішення Європейського суду з прав людини у справі «Гарнага проти України» (Garnaga v. Ukraine) від 16 травня 2013 року, яким встановлено порушення статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з огляду на те, що положення законодавства України, які регулювали питання зміни по батькові, сформульовані не достатньо чітко.

І дійсно, за наявності практично повної свободи зміни власного імені та прізвища в нашій країні чинне законодавство прямо не передбачає право особи змінювати на власний розсуд своє по батькові. Тому, з метою виконання вказаного рішення Євросуду та недопущення аналогічного порушення в майбутньому прийнятий закон вносить зміни до статті 295 Цивільного кодексу України.

Згідно з новим документом, фізична особа, яка досягла 16 років, матиме право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я та (або) по батькові. Крім того, особа, яка досягла 14 років, матиме право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я та (або) по батькові за згодою батьків або одного з них у разі, якщо другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері. У разі якщо над фізособою, яка досягла 14 років, встановлено піклування, зміна здійснюватиметься за згодою піклувальника.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
04 Липень, 2016